Kwas foliowy: pochodzenie i ciekawostki

Co warto wiedzieć o kwasie foliowym

Kwas foliowy należy do grupy witamin B i często nazywany jest folianem, witaminą B9 i witaminą B11. Ściśle mówiąc, folianu i kwasu foliowego w żadnym wypadku nie należy postrzegać jako identycznych, ponieważ folian jest naturalnie występującą witaminą, podczas gdy kwas foliowy powstaje wyłącznie ze związków syntetycznych. Jest rozpuszczalny w wodzie i niezbędny dla organizmu, ale nie może być wytwarzany samodzielnie, ale musi być dostarczany z pożywieniem.

Pochodzenie kwasu foliowego

Kwas foliowy stał się przedmiotem różnych serii badań w latach trzydziestych XX wieku. Początkowo nazywano ją czynnikiem przeciwanemicznym lub Lactobacillus casei i czynnikiem wzrostu, ponieważ obecną nazwę witamina otrzymała dopiero w 1941 r., czyli powszechnym roku pochodzenia. Termin pochodzi z łaciny, gdzie folium oznacza liść. Nazwa wywodzi się od procesu ekstrakcji kwasu foliowego, ponieważ po raz pierwszy świadomie wyizolowano go z około czterech ton suchych liści szpinaku. Następnie w 1996 roku naukowcy odkryli strukturę witaminy i zbadali wszystkie jej funkcje.

Otrzymywanie kwasu foliowego

Witaminę tę można znaleźć przede wszystkim w szpinaku i innych zielonych warzywach liściastych, co stało się jasne po odkryciu tej substancji. Inne ważne produkty zawierające kwas foliowy to:

Istnieją również pokarmy pochodzenia zwierzęcego, takie jak żółtka jaj czy wątroba drobiowa, które również zawierają kwas foliowy, natomiast sól kuchenna lub soki owocowe często zawierają dodatek syntetycznego kwasu foliowego.

Autor: Christina Treu –

zaktualizowano 10 lutego 2022 r

Krystyna Treu

Zespół redakcyjny Frummi

Krystyna Wierny pisze od maja 2019 r Frummi . Jej ambicją jest zawsze sprawdzanie najlepszych źródeł i pisanie najbardziej kompetentnych tekstów dla naszych klientów.

Tutaj możesz do nas dotrzeć bardzo szybko